Pytanie:
W jaki sposób wrażliwa roślina wykrywa wibracje?
user132
2011-12-20 12:53:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wrażliwa roślina ( Mimosa pudica ) to niezwykła mała roślina, której charakterystyczną cechą jest zdolność do opadania liści, gdy są naruszane:

sensitive plant animation

Najwyraźniej ta zdolność opadania polega na tym, że komórki liści wrażliwej rośliny są w stanie wyciągać z siebie wodę poprzez zmiany wewnątrzkomórkowego stężenia jonów, co powoduje, że liście są mniej jędrne. Nie wiem, jak roślina „wyczuwa” wibracje. Rośliny tak naprawdę nie mają systemu nerwowego, o którym można by mówić; jak więc wrażliwa roślina „wie”, że opadnie, gdy zostanie poruszona?

Liście w rzeczywistości nie opadają, ale odchylają się do góry. Opadanie byłoby łatwiejsze, ale nie spełniałoby kluczowej funkcji zamknięcia, czyli zmniejszenia ewapotranspiracji z aparatów szparkowych, które znajdują się głównie na górnej (przyosiowej) powierzchni liścia.
Trzy odpowiedzi:
user59
2011-12-20 19:09:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W rzeczywistości idea roślinnego układu nerwowego jest dość poważna i stale się rozwija; oczywiście są to raczej lokalne, proste ścieżki sygnałowe, a nie „zwierzęca” scentralizowana globalna sieć, ale wykorzystują one podobne mechanizmy - fale depolaryzacji, związki podobne do neuroprzekaźników, wyspecjalizowane komórki ... Oto artykuł przeglądowy Brennera i inni .

W przypadku Mimosa jest dobra praca podsumowująca takao Sibaoka długie badania tego tematu.

Krótko mówiąc, wydaje się, że łyko ogonków ma komórki, które mają spolaryzowane błony i mogą wywoływać depolaryzację w wyniku stymulacji mechanicznej. Sygnał następnie rozchodzi się do odpowiedniego pulvinusa przez mieszaninę fal elektrycznych i depolaryzacji Cl - .

W pulvinus sygnał ten wyzwala drugą depolaryzację, która koordynuje komórki pulvinusa do uruchomić pompowanie wody odpowiedzialnej za opadanie liści.

Przeniesienie do sąsiednich liści jest najprawdopodobniej mechaniczne, tj. ruch jednego opadającego liścia wzbudza inny.

Odniesienia:

jonsca
2011-12-20 14:18:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Haswell, Peyronnet i in. (2008) wykazali, że rośliny mają niektóre z tych samych mechanoczułych kanałów jonowych, które E. coli robi. Praca dotyczyła korzeni Arabidopsis , a nie rośliny, którą badasz, ale mechanizm może być podobny.

Nie wydaje się, aby wibracja odgrywała rolę, ponieważ roślina wydaje się reagować na dotyk człowieka, a nie na jego / jej podejście do liścia. Mogłoby to wykluczyć prądy powietrza jako mechanizm (ale J.M. zauważył w komentarzach, że zwijają się, gdy w nie dmuchasz).

Nie wykluczałbym całkowicie prądów powietrza. Niektóre z tych roślin rosną na moim podwórku i po dmuchaniu zwijają się.
@J.M. Z pewnością wierzę Ci na słowo! Choć może być tak, że dmuchanie w nią zagina liść i nadal aktywuje mechanoreceptor.
Wendy
2012-01-12 08:18:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dodatkowe uwagi - uprawiałem TickleMe Plants (wrażliwe rośliny) od lat i widziałem, jak rośliny zamykają swoje liście w reakcji na wibracje spowodowane przez moje kroki, a także dmuchanie na roślinę i umieszczanie rośliny w zimne, bardzo gorące i ciemne otoczenie. Ponadto odkryłem, że zdolność rośliny do wykrywania drgań, które zaobserwowałem, jest zależna od temperatury i pory dnia. Niektóre z tych informacji można znaleźć w książce The TickleMe Plant Book znajdującej się na http://www.ticklemeplant.com Nie jestem w stanie powiedzieć, jaki jest mechanizm, który wykrywa wibracje i powoduje turgor TickleMe Plants presja na zmianę. Czekam na więcej odpowiedzi.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...