Pytanie:
Czy osoba dorosła bez genetycznej trwałości laktazy może nadal rozwinąć tolerancję na produkty mleczne?
Chris Wenham
2011-12-15 22:12:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Badając wzrost tolerancji laktozy u dorosłych, natknąłem się na wiadomość, że Chiny zachęcają swoich obywateli do picia większej ilości mleka, mimo że większość populacji azjatyckiej nie ma SNP (polimorfizmu pojedynczego nukleotydu), który jest nośnikiem trwałości laktazy.

Czy osoba dorosła bez wytrwałości laktazy może z czasem rozwinąć tolerancję na laktozę? Jeśli tak, jaki jest mechanizm?

Czy widziałeś [to] (http://www.agriculture.purdue.edu/agricultures/past/Spring1998/1998-Spring-Spotlights.pdf)? Rozglądając się wokół, wydaje się, że część mikroflory jelitowej może rozłożyć laktozę ...
@shigeta SNP to polimorfizm pojedynczego nukleotydu (tj. Allel różniący się od innego tylko jedną parą zasad). Wiele ważnych polimorfizmów genetycznych to SNP, ale nie wszystkie. Nie wiem, czy uporczywa tolerancja laktozy jest spowodowana przez SNP, czy nawet przez pojedynczy gen.
Dwa odpowiedzi:
Ctina
2011-12-16 22:17:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wydaje się, że tak, z czasem można zwiększyć tolerancję na laktozę i ma to związek z adaptacją mikrobioty.

Uproszczone wyjaśnienie znajduje się w następującym artykule: Hertzler SR, Savaiano DA . 1996. Przystosowanie okrężnicy do codziennego karmienia laktozą u osób z zaburzeniami trawienia laktozy zmniejsza nietolerancję laktozy. Amerykańskie czasopismo o żywieniu klinicznym 64: 232–6.

W którym autorzy twierdzą, co następuje:

  • „Wydaje się, że adaptacja okrężnicy zmniejsza reakcję objawową na laktozę poprzez kilka mechanizmów. (...)
  • (...) zwiększona aktywność β-galaktozydazy po regularnym przyjmowaniu laktozy wskazuje, że bakterie okrężnicy są w stanie szybciej fermentować laktozę. (...)
  • (...) Uważa się, że ta zmiana metaboliczna jest wynikiem proliferacji organizmów nie wytwarzających wodoru fermentujących laktozę, takich jak Bifidobacteria . "

Ten artykuł odnosi się do innego, który rzekomo wyjaśnia adaptację mikrobioty: Hill Mi. Bakteryjna adaptacja do niedoboru laktazy. W: Delmont J, red. 1983. Nietolerancja mleka i odrzucenie. New York: Karger: 22–6.

Niestety nie mogłem znaleźć pełnego tekstu. Mam nadzieję, że masz więcej szczęścia niż ja.

Drugi „artykuł” to właściwie rozdział w książce, dlatego nie mogłeś znaleźć pełnego tekstu :)
Alexander Galkin
2011-12-16 04:58:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oto moje przemyślenia na ten temat.

Nabiał to nie tylko mleko, ale także następujące produkty mleczne: produkty z kwaśnego mleka (jak jogurt, kefir, katik, maślanka itp.), sery itp. Produkty te mogą zawierać mniej laktozy niż w mleku (z powodu fermentacji podczas przetwarzania). Często zdarza się, że niektóre z tych produktów zawierają żywe bakterie aktywne wobec laktazy, które mogą trawić laktozę.

Regularne przyjmowanie tych produktów może prowadzić do pewnych zmian w naszej mikroflorze jelita cienkiego, tak że brak aktywności laktazy jest zastępowany przez bakterie, a tym samym wzrasta tolerancja. Może taki jest zamiar chińskiego rządu? Może zachęcają do spożywania produktów z kwaśnego mleka, a nie mleka w postaci stałej?

Wiadomo na przykład, że dzieci z wrodzonym / pierwotnym niedoborem enzymatycznym rozwijają tolerancję w wieku 6-10 lat, więc nie potrzebna jest już specjalna dieta. Jest to prawdą przynajmniej w przypadku takich powszechnych niedoborów enzymatycznych, jak fenyloketonuria i celiakia.

W Rosji, gdzie uzyskałem dyplom lekarza, często stosuję bakterie w leczeniu wielu typów pierwotnej nietolerancji, łącząc to leczenie ze wspomaganiem dietetycznym.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...