Pytanie:
Dlaczego istnieją różnice we wzroście paznokci u ludzi i innych ssaków?
Maxim V. Pavlov
2011-12-25 18:07:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kiedy kot rośnie, do pewnego stopnia rosną mu paznokcie. Dorosły kot ma stałą długość paznokcia, która się nie rozciąga.

W przeciwieństwie do tego paznokcie na ludzkich paznokciach po prostu rosną, więc musimy je przycinać, aby zachować estetyczny wygląd.

Natura wyraźnie posiada mechanizm kontrolowania wzrostu paznokci.

Jaki jest najbardziej prawdopodobny powód, dla którego nie jest to stosowane u ludzi?

Jeden odpowiedź:
Jonas
2011-12-25 18:38:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kocie pazury rosną przez cały czas, jak kopyta końskie lub ludzkie paznokcie. Jednak koty i konie zwykle używają pazurów / kopyt, więc ulegają skróceniu w wyniku działania mechanicznego.

Kot domowy może potrzebować przycięcia pazurów, jeśli nie używa ich wystarczająco (dlatego koty będą chciały drapać wszędzie) lub jeśli mają dodatkowe palce u nóg, które normalnie nie dotykają ziemi. Podobnie bydło, które nie jest w stanie się poruszać, będzie cierpieć z powodu przerostu kopyt, co wydaje się być bardzo niewygodne dla zwierzęcia.

W konsekwencji, gdybyś częściej używał paznokci do kopania i drapania, nie musiałbym ich cały czas przycinać.

Dziękuję Jonasowi za wyjaśnienie mi tego. Wydaje mi się, że mechanizm ograniczający wzrost po osiągnięciu optymalnej długości nie istnieje, ponieważ nie ma mechanizmu sondującego, który pozwoliłby określić, jak długi jest w danej chwili paznokieć. To samo może dotyczyć włosów.
Włosy mają maksymalną długość. Włosy rosną na pełną długość, potem siedzą bezczynnie, a następnie wypadają i zastępowane są nowymi.
@Maxim Oczywiście istnieją na to mechanizmy. Skąd inaczej noga wie, kiedy przestać rosnąć? Lub jakikolwiek inny organ w ciele. Jednak większość mechanizmów, które za tym stoją, nie jest jeszcze w pełni zrozumiała.
@Konrad, dobrze, noga nie regeneruje się w przypadku mechanicznego usunięcia jej części, podczas gdy paznokcie są w stanie ciągłego wzrostu. Noga to złożony organ, który ma sprzężenie zwrotne. Może powiedzieć mózgowi, jak długo to trwa, na podstawie długości sieci połączeń neuronowych. Gwóźdź tego nie ma, więc może nie istnieć mechanizm, który wiedziałby, jak długo to trwa.
@Jay, dziękuję. Słuszna uwaga. To dowodzi, że włosy, w przeciwieństwie do paznokci, dostarczają mózgowi informacji o swojej długości.
@Maxim Nie u ludzi. Ale u wielu innych zwierząt i wydaje się, że nie ma podstawowego powodu, dla którego nie mogłoby to w zasadzie zadziałać u ludzi.
@Konrad, przepraszam, straciłem cię. Co ma wiele innych zwierząt?
@Maxim Możliwość regeneracji nóg (lub innych części).
@Jay, Maxim: Nie jestem przekonany, że włosy mają informacje zwrotne. Myślę, że to bardziej, że skóra dostarcza informacji zwrotnej, np. informacje o zatrzymywaniu ciepła lub stresie spowodowanym ciężarem włosów.
@JohnSmith Nigdy nie sugerowałem, że jest informacja zwrotna. włosy rosną przez pewien czas * czasu *. Obcinanie włosów nie zmienia zegara.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...