Pytanie:
Jakie są główne naciski ewolucyjne na bioluminescencję?
Aleksandr Levchuk
2011-12-18 14:31:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jakie są główne presje ewolucyjne na bioluminescencję?

W jakich organizmach? Z pewnością grzyby, robaczki świętojańskie i bruzdnice świecą z różnych powodów ...
Przepraszam, że nie jestem konkretny. Byłem głównie ciekawy głębin morskich. Czy powinienem podzielić to na oddzielne pytania?
To pytanie jest bliskie memu sercu, odkąd zobaczyłem Phosphorescent Bay w południowo-zachodnim Puerto Rico. Interesujące jest kontrastowanie głębokiego oceanu z jaskiniami słodkowodnymi, w których ryby stają się ślepe / pozbawione oczu. Różnica może polegać po prostu na braku fosforyzujących mikroorganizmów, które dostarczałyby rybom światła, a może odległe połączenie z powierzchnią pozwoliło fosforyzującym algom wpływać na pozbawione słońca głębokie części oceanu.
Dwa odpowiedzi:
dbikard
2011-12-18 19:27:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W wielu przypadkach, w szczególności u bezkręgowców morskich, bioluminescencja jest faktycznie wytwarzana przez bakterie symbiotyczne z rodziny Vibrionaceae. W większości przypadków bakterie mogą wyczuć, kiedy są gospodarzem zwierzęcia poprzez mechanizmy wykrywające kworum i zaczynają wytwarzać światło.

Ewolucyjna presja wywierana na bakterie, aby wytwarzały światło, polega na przebywaniu w chronionym środowisku zwierzęcia, które często je karmi. Po stronie zwierząt może być kilka powodów, dla których bakterie luminescencyjne są żywicielami. W wielu przypadkach presja ewolucyjna jest powiązana z rozmnażaniem. Aby z powodzeniem rozmnażać się w ogromnych oceanach, zwierzęta morskie muszą wiedzieć, że należą do ich gatunku, zanim wypuszczą gamety.

Innym przykładem jest jedna z ryb głębinowych, takich jak żabnica, która rozwinęła specjalny organ „światła błyskowego”, który jest żywicielem bakterii bio-luminescencyjnych. Ryby mogą wykorzystywać bakterie do emitowania światła, które pomaga w kamuflażu, polowaniu i wabieniu partnerów. Zobacz http://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Deep_sea_fish

Chociaż nie jest to do końca akademicki, dokument BBC „Błękitna planeta” miał doskonały odcinek o stworzeniach głębinowych, zawierający obszerną sekcję o bioluminescencji. Warto obejrzeć.
Bez względu na powód, dla którego „Błękitną Planetę” zawsze warto oglądać.
agrimaldi
2011-12-18 22:29:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bioluminescencja, w szczególności w organizmach morskich, została również powiązana ze sposobem pozbycia się reaktywnych form tlenu (RFT). W rzeczywistości lucyferazy katalizują fotogeniczne utlenianie lucyferyn. W [ 1] autorzy proponują, że funkcja tego systemu służyła przede wszystkim do przeciwutleniania, podczas gdy w głębokich morzach, gdzie woda jest uboga w tlen, niższe ciśnienie selektywne w kierunku przeciwutleniania spowodowałoby emisję światła funkcjonuje w wyspecjalizowanych narządach.

POCZĄTKI BIOLUMINESCENCJI MORSKIEJ: PRZEKSZTAŁCANIE MECHANIZMÓW OBRONY TLENU W NARZĘDZIA KOMUNIKACJI NA GŁĘBOKIM MORZU

Bioluminescencja w oceanie: Początki różnorodności biologicznej, chemicznej i ekologicznejTo pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...