Pytanie:
Jak płyn mózgowo-rdzeniowy krąży w ośrodkowym układzie nerwowym?
DQdlM
2011-12-15 20:58:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Płyn mózgowo-rdzeniowy (CSF) jest wytwarzany w splocie naczyniówkowym komór bocznych oraz w czwartej komorze mózgu. Następnie płyn mózgowo-rdzeniowy krąży przez komory mózgu i przestrzeń podpajęczynówkową opon mózgowo-rdzeniowych. Płyn mózgowo-rdzeniowy jest zawracany do układu żylnego poprzez granulki pajęczynówki łączące przestrzeń podpajęczynówkową z zatoką strzałkową górną w górnej części neurokranium.

  • Co krąży w płynie mózgowo-rdzeniowym tak, że może powrócić do układu żylnego wbrew grawitacji?

  • Innymi słowy, dlaczego CSF ​​nie gromadzi się tylko w zbiorniku ogonowym?

Cztery odpowiedzi:
Alexander Galkin
2011-12-15 21:33:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest tutaj kilka punktów.

Granulacje pajęczynówki nie są jedynymi „zlewami” CSF.

Chociaż prawdą jest, że większość z nich CSF jest eliminowany z układu komorowego i przestrzeni podpajęczynówkowej poprzez te granulacje, istnieją również sugestie, że istnieją również inne potencjalne mechanizmy przetaczania płynu mózgowo-rdzeniowego do układu żylnego:

  1. Nerwy czaszkowe opuszczające OUN przechodzą przez oponę twardą i te otwory nie są uszczelnione, dlatego sugeruje się, że część płynu mózgowo-rdzeniowego może po prostu przejść wzdłuż nerwów, a następnie gromadzić się w węzłach chłonnych w podśluzówce.

  2. Opona twarda jest najczęściej perforowana w obszarze blaszki cribrosa , która zasadniczo oddziela otwory nosowe od naszego mózgu. Wyciek przez wiele małych otworów tutaj CSF gromadzi się w limfatycznych węzłach podśluzowych, których jest tu dużo. Ten sposób jest uważany za podstawowy sposób drenażu płynu mózgowo-rdzeniowego u noworodków, które nie mają dobrze rozwiniętych ziarnistości w przestrzeni (pod) pajęczynówki.

  3. Kręgosłup nerwy, zwłaszcza w górnej części rdzenia kręgowego, również pozostawiają niezamykane otwory, a obecność węzłów chłonnych w sąsiedztwie miejsc, w których te nerwy opuszczają kręgosłup, czyni je również potencjalnym miejscem drenażu płynu mózgowo-rdzeniowego.

Zapalenie ziarniste pajęczynówki nie tylko wysysa, ale jest również zdolne do aktywnego wchłaniania płynu mózgowo-rdzeniowego.

CFS nie tylko „krąży” tutaj, wychodząc z miejsca pochodzi z komór bocznych do układu żylnego. Ziarnistości są tutaj, aby aktywnie wchłaniać ten płyn, co oznacza, że ​​skutecznie wchłaniają go tworząc wakuole, a następnie wydalają go do układu żylnego. Stała absorpcja prowadzi do gradientu ciśnienia (patrz również poniżej!), Który działa jako siła napędowa dla płynu mózgowo-rdzeniowego.

Układ żylny ma ogólnie niskie ciśnienie, zasysając płyn mózgowo-rdzeniowy do punktów drenażu. silny>

Mówiąc o drenażu, powinniśmy również wziąć pod uwagę fakt, że w układzie żylnym panuje ciśnienie niższe niż ciśnienie atmosferyczne i znacznie niższe niż ciśnienie w jakichkolwiek średnich naczyniach tętniczych. Osiąga się to dzięki elastycznym ściankom i przenoszeniu podciśnienia ze śródpiersia podczas wdechu, kiedy przepona i klatka piersiowa rozszerzają się. To podciśnienie rozprzestrzenia się głównie na naczynia połączone, w tym do układu zatokowego. Ze względu na elastyczną ścianę inne części układu żylnego mogą przyjąć to podciśnienie, zwężając ich światło, ale nie system zatokowy, który ma twardą zewnętrzną strukturę utworzoną przez oponę twardą i kości. To tutaj możemy zmierzyć najniższe ciśnienie i jest to ciśnienie, które zasysa płyn mózgowo-rdzeniowy do układu żylnego.

Mam nadzieję, że to odpowiedź na twoje pytanie.

Czy to oznacza, że ​​celem ziewania jest uzyskanie przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego?
Może powinieneś dodać jakieś odniesienia.
anongoodnurse
2015-08-14 09:49:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mylące jest mówienie o „krążeniu” płynu mózgowo-rdzeniowego, szczególnie w kanale kręgowym, ponieważ nie ma ciągłej pętli krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, jak w układzie sercowo-naczyniowym.

Od dłuższego czasu wiadomo, że ruch płynu mózgowo-rdzeniowego wynika z powstawania nowego płynu mózgowo-rdzeniowego i ruchu rzęsek na powierzchni splotu naczyniówkowego i wyściółki wyściełającej komory. - Płyny i bariery OUN

„Krążenie” płynu mózgowo-rdzeniowego, jak już wspomniano, jest czymś w rodzaju błędnej nazwy. CSF nie jest znany z „krążenia” w postaci krwi. Robi się wstrząsany przez różnicę ciśnień i jest „cyrkulowany” pod względem ponownego wchłaniania i wymiany co 6-7 godzin. Poza tym krążenie nie występuje.

Krążenie krwi nie jest wytwarzane tylko przez serce. Różnice ciśnień w całym ciele również wpływają na krążenie krwi. Jednym z łatwych do wykazania (po raz pierwszy udokumentowanym w 1733 r.) Jest wpływ ciśnienia wewnątrz klatki piersiowej (klatki piersiowej) na krążenie. Ciśnienie krwi u zdrowych ludzi spada podczas spontanicznego wdechu. Kiedy ktoś bierze głęboki oddech, krew wraca do serca przez żyłę główną zmniejsza się i wywierany jest nacisk na prawy przedsionek. Oba powodują zmniejszenie wypełnienia, co spowoduje spadek ciśnienia krwi. Chociaż najlepiej to wykazać za pomocą mankietu do pomiaru ciśnienia krwi, można to wykazać bez. Przykładem niezalecanej metody jest dziecięca zabawa w omdlenie . Manewr Valsalvy (głęboki oddech i zamknięcie głośni) zmniejsza dopływ krwi do serca. Uciskanie klatki piersiowej jeszcze bardziej zmniejsza powrót, powodując omdlenie.

Te same różnice ciśnień poruszają płyn mózgowo-rdzeniowy. Ponadto obserwowano mniejsze ruchy przy różnicach ciśnień spowodowanych biciem serca.

Dzięki zastosowaniu tej metody znakowania spinowego bSSFP cine wywołanej oddychaniem, byliśmy w stanie zwizualizować ruch płynu mózgowo-rdzeniowego wywołany wydaleniami oddechowymi. Płyn mózgowo-rdzeniowy przemieszczał się dogłowowo (16,4 ± 7,7 mm) podczas głębokiego wdechu i caudad (11,6 ± 3,0 mm) podczas głębokiego wydechu w przedkontynentnej części cismostkowej. Niewielki, ale szybki ruch dogłowowy (3,0 ± 0,4 mm) i ogonkowy (3,0 ± 0,5 mm) obserwowano w tym samym obszarze podczas wstrzymywania oddechu i uważa się, że odzwierciedla on pulsacje serca.

Ten obraz z Wikipedii przedstawia „krążenie”, które zwykle występuje z biciem serca. CSF

Istnieją inne czynniki, które powodują ruch płynu mózgowo-rdzeniowego, ale są one przerywane i zmienne.

Wpływ oddychania na ruch płynu mózgowo-rdzeniowego za pomocą rezonansu magnetycznego etykietowanie spinów, Yamada et. al., Fluids and Barriers of the CNS 2013, 10:36
MRI pokazujące pulsację CSF

stinch
2015-05-13 00:34:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF) przez układ komorowy jest napędzane przez ruchliwe rzęski na komórkach wyściółki mózgu.

Hagenlocher C1, Walentek P, M Ller C, Thumberger T, Feistel K. Ciliogenesis a przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego w rozwijającym się mózgu Xenopus jest regulowany przez foxj1.Cilia. 24 września 2013; 2 (1): 12. doi: 10.1186 / 2046-2530-2-12.

Rozmawialiśmy o ludziach, a nie o żabach.
sujay
2015-08-13 22:35:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Płyn mózgowo-rdzeniowy jest aktywnie pompowany w sposób odpływowy i przepływowy poprzez ciśnienie z naszego mechanizmu oddechowego przenoszone przez przeponę miednicy na kość krzyżową, która pociąga za błony opony twardej rdzenia przyczepione w punkcie S2. Pomyśl: przepona miednicy i klatki piersiowej są połączone w fazowym skurczu oddechowym (potwierdzonym rezonansem magnetycznym). Pociągnięcie krzyżowego końca błon opony twardej przez mięsień dna miednicy wyciśnie płyn mózgowo-rdzeniowy kanałem kręgowym do mózgu przy wdechu. Jest to znacznie silniejsza siła niż jakikolwiek wpływ przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego wywołany rzęskami lub sercem. Ostatnie badania MRI również to potwierdziły.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...