Pytanie:
Dlaczego słona woda pomaga w bólu gardła?
nmagerko
2011-12-18 09:05:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam pewne problemy ze zrozumieniem, w jaki sposób słona woda, proste rozwiązanie, może tak skutecznie złagodzić ból gardła.

Wierzę, że odpowiedź jest ściśle związana z rozwiązaniami hipo / hiper-tonicznymi, ale dlaczego tak jest i jak to działa?

Jeden odpowiedź:
Rory M
2011-12-19 01:53:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Słona woda może mieć właściwości antyseptyczne ze względu na wpływ, jaki ma na potencjał wodny. Czysta woda ma potencjał wodny (Ψ) równy zero. Stężony roztwór soli ma niższy (bardziej ujemny) potencjał wodny. Potencjał wodny roztworu soli będzie prawdopodobnie bardziej ujemny niż potencjał cytoplazmy patogenu; w związku z tym roztwór soli jest określany jako hipertoniczny. Dlatego woda osmozuje z komórki (osmoza jest ruchem netto wody z wyższego potencjału wody do niższego potencjału wody przez półprzepuszczalną membranę). Utrata wody z komórek chorobotwórczych powoduje krenowanie osmotyczne - komórka wysycha i obumiera.

Roztwór hipotoniczny (na przykład komórki umieszczone w czystej wodzie) wywołałby odwrotny efekt - lizę osmotyczną. Jest to pęknięcie komórki w wyniku przemieszczania się wody do komórki. Ściana komórkowa bakterii musiałaby najpierw zostać uszkodzona (np. Przez penicylinę). To nie byłby proces, w którym roztwór soli działa, jednak.

Fakt, że słona woda jest ciepła w celu poprawy rozpuszczalności, może również mieć efekt uboczny powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych wokół infekcji, zwiększając szybkość, z jaką białe krwinki mogą dotrzeć do miejsca infekcji.

Trudniej było znaleźć teorię, dlaczego roztwór soli miałby właściwości przeciwbólowe, patrz komentarze poniżej & poprzednie wersje tej odpowiedzi.

Rozumiem, że ból gardła jest bolesny z powodu zapalenia. Zawsze myślałem, że działanie przeciwbólowe słonej wody polega na zmniejszeniu tego stanu zapalnego poprzez umieszczenie tkanki objętej stanem zapalnym w hipertonicznym roztworze. Czy masz wzmiankę, która mówi, że słona woda faktycznie zabija komórki chorobotwórcze lub że jest to bezpośredni mechanizm działania, dlaczego „pomaga” w objawach bólu gardła?
Byłoby wątpliwe, aby jakikolwiek efekt antyseptyczny, jaki opisałem powyżej, przyniósł natychmiastową „pomoc” lub złagodzenie bólu. Zgadzam się, że rozwiązanie miałoby działanie przeciwzapalne, jednak co do „bólu gardła bolesnego z powodu zapalenia” muszę przyznać, że nie wiem. Jeśli tak jest, to oczywiście byłby to bezpośredni mechanizm, którego szuka operacja =)
Czy nie zabiłoby to również twoich własnych komórek i nie pogorszyłby problemu (przynajmniej tymczasowo?
Cóż, z pewnością nie dyskryminowałoby; Proponuję, aby twoje własne komórki były mniej izolowane, ponieważ byłyby blisko kapilary z gotowym dopływem wody, aby zastąpić wszelkie utracone w osmozie?
@Casebash Pomaga również zmniejszyć stan zapalny poprzez ten sam proces osmotyczny - wciąga nadmiar płynu wokół komórek, zmniejszając w ten sposób obrzęk. Zmniejszony obrzęk oznaczałby mniejsze podrażnienie przez pokarm / wodę dostające się do gardła, ponieważ powierzchnia kontaktu jest zmniejszona.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...