Pytanie:
Czy istnieją dowody na to, że niektóre gatunki inne niż ludzie dokonują selekcji płciowej opartej głównie na inteligencji? Jak oni to robią?
Gordon Gustafson
2011-12-27 02:54:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jestem amatorem biologii, ale wygląda na to, że dobór płciowy prawie zawsze opiera się na cechach fizycznych, wyniku fizycznych zmagań lub jakichś wyszukanych zalotów. Ale czy ktokolwiek inny niż Homo-Sapien dokonuje doboru płciowego w oparciu o czynniki inteligencji, takie jak umiejętności rozwiązywania problemów? Jeśli tak, w jaki sposób ten gatunek osiąga to? Wiem, że dobór naturalny jako całość zdecydowanie sprzyjałby inteligentnym osobnikom, ale jestem ciekawy, czy jakikolwiek gatunek bierze to pod uwagę przy wyborze partnerów.

Niestety, selekcja oparta na inteligencji jest często nieobecna w * Homo Sapiens * ...
Super question.
Dwa odpowiedzi:
Marta Cz-C
2011-12-27 06:31:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bardzo interesujące pytanie. Problem w tym, że inteligencja zwierząt jest trudna do zmierzenia nie tylko dla naukowców, ale prawdopodobnie także dla potencjalnego partnera. Paradoksalnie dlatego selekcja na inteligencję, jeśli wystąpiła, może być bardzo silna. Trzeba być mądrym, aby rozpoznać inteligentne zachowanie, więc preferencje i preferowana funkcja są ze sobą ściśle powiązane. Ale to tylko moja opinia.

Boogert i in., 2011 1 dokonuje przeglądu aktualnej wiedzy na temat preferencji zwierząt w zakresie umiejętności poznawczych. Dochodzą do wniosku, że danych na ten temat jest bardzo mało. Podane przykłady to:

1) Preferowanie opracowywania śpiewów ptaków (ponieważ pieśni nie są wrodzone i trzeba się ich nauczyć)

2) Zdolności przestrzenne:

U norników łąkowych (Microtus pennsylvanicus) stwierdzono, że samce o lepszych zdolnościach uczenia się przestrzennego i pamięci nie tylko mają większe zasięgi i lokalizują więcej samic w terenie (Spritzer, Solomon i in. 2005 2), ale były również preferowane przez samice w testach wyboru partnera, mimo że samice nie obserwowały wyników samców w testach przestrzennych (Spritzer, Meikle i in. 2005 3).

U gupików (Poecilia reticulata) samce, które szybciej nauczyły się pływać przez labirynty w celu uzyskania nagrody w postaci jedzenia, okazały się bardziej atrakcyjne dla samic (Shohet i Watt 2009 4). Jednak samice nie były w stanie zobaczyć wyników samców w labiryncie. Chociaż zdolność samczyka do uczenia się była słabo skorelowana z nasyceniem pomarańczowych plam na jego ciele (cecha wyselekcjonowana seksualnie (...)), to nasycenie pomarańczem, co zaskakujące, nie korelowało z preferencjami kobiet. Dlatego wskazówki, które prowadzą samice gupików do preferowania szybszych uczących się, są nieznane.

Możliwe, że kobiety opierają swój wybór na pewnych czynnikach, które korelują z umiejętnościami poznawczymi lub całkowitym samopoczuciem, co może zależeć na inteligencji.

3) Zdolności altannika do budowania altan (konstrukcji godowych):

Badania porównawcze różnych gatunków altanników wykazały, że względny rozmiar mózgu jest większy u gatunków, które budują altany, niż u blisko spokrewnionych gatunków niebudujących (Madden 2001 5). Ponadto, względny rozmiar mózgu zwiększa się wraz z typową dla gatunku złożonością altany (Madden 2001 5), a badanie porównawcze dotyczące względnej wielkości określonych obszarów mózgu wykazało, że gatunki z bardziej złożonymi altankami mają stosunkowo większy móżdżek (Day i in. 2005 6).

4) wydajność żerowania

Niedawny eksperyment Snowberga i Benkman (2009) 7 za pomocą krzyżodziób czerwonych (Loxia curvirostra) wykazał, że po obserwacji 2 samców wyrywających nasiona z szyszek drzew iglastych samice kojarzyły się preferencyjnie z bardziej wydajną zbieraczką z 2. Autorzy byli w stanie wykluczyć wybór samic dla skorelowanych cech poprzez eksperymentalne manipulowanie wydajnością żerowania, tak że mniej nasion było dostępnych w szyszkach jednego z samców. Samce były również wymieniane pomiędzy metodami leczenia (tj. Wolno zbierającymi i szybkimi), aby tożsamość samców nie mogła wyjaśnić preferencji samic co do najbardziej wydajnego zbieracza.


Inny sposób inteligencji może sprzyjać dobór płciowy, czyli „oszukiwanie” podczas zalotów. Na przykład większość gatunków żab wzywa, by przyciągnąć samice. Ale ten sygnał może również przyciągnąć agresywnych rywali lub drapieżników. Niektóre samce, zwłaszcza te słabsze, nie wołają, ale pozostają blisko wołającego osobnika. Pozwala im to uniknąć konfrontacji i czekać na zbliżające się samice [8]. Powodzenie tej strategii może zależeć od tego, jak „inteligentna” jest dana osoba (tylko moja opinia).

[1] Boogert, NJ, Fawcett, TW, & Lefebvre, L. (2011). Wybór partnera dla cech poznawczych: przegląd dowodów dotyczących kręgowców innych niż ludzie. Behavioral Ecology, 22 (3), 447-459.

[2] Spritzer MD, Solomon NG, Meikle DB. 2005. Wpływ konkurencji jałowej o samice na zdolności przestrzenne samców nornika łąkowego. Anim Behav. 69: 375–386.

[3] Spritzer MD, Meikle DB, Solomon NG. 2005. Wybór samicy na podstawie zdolności przestrzennych samców i agresywności wśród norników łąkowych. Anim Behav. 69: 1121–1130.

[4] Shohet AJ, Watt PJ. 2009. Samice gupików Poecilia reticulata preferują samce szybko się uczące. J Fish Biol. 75: 1323–1330.

[5] Madden J. 2001. Seks, łuki i mózgi. Proc R Soc Lond B Biol Sci. 268: 833–838.

[6] Dzień LB, Westcott DA, Olster DH. 2005. Ewolucja złożoności altanników i wielkości móżdżku altanników. Brain Behav Evol. 66: 62–72

[7] Snowberg LK, Benkman CW. 2009. Wybór Mate w oparciu o kluczową cechę ekologiczną. J Evol Biol. 22: 762–769.

[8] Bateson P. 1985. Mate choice. Cambridge University Press. 181-210

Biff MaGriff
2012-02-06 23:04:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nic nie wiem o biologii, ale obejrzałem niesamowity film dokumentalny PBS o mątwach, który moim zdaniem jest dość istotny.

Od http://www.pbs.org/wgbh/nova/ nature / kings-of-camouflage.html

NARRATOR: Podczas krycia samce przewyższają liczebnie samice, czasami 10 do jednego. I wszyscy szukają szansy na przekazanie swoich genów. Podczas gdy samica składa jaja pod kamieniem, duży samiec próbuje ją zmonopolizować, odpychając innych pełnych nadziei zalotników.

Czasami samo zastraszenie nie zadziała, a konkurenci rzucają się w brutalny i dziwaczny wygląd Zapasy.

Jak ośmiornica, gdy nadejdzie czas na szybki odwrót, wytrysną atramentową zasłonę dymną.

Ale rozmiar i siła nie są jedynymi sposobami, aby zaimponować panie.

Dzięki talentom mątwy do morfowania skóry, mniejsze samce mają sprytną sztuczkę w rękawie.

MARK NORMAN: Naprawdę interesująca rzecz w tym systemie jest w rzeczywistości znacznie mniej oczywista i kiedy po raz pierwszy z nimi nurkujesz, nie widzisz tego. Potrzeba trochę czasu, zanim zorientujesz się, co się dzieje.

Małe samce, które nie mają szans w walce z dużym samcem, w rzeczywistości robią coś zupełnie innego. Skutecznie się przebierają. Przebierają się jak kobieta, wciągając swoje pajęczyny i zakładając ten cętkowany kolorowy wzór i przesuwając się obok tego dużego, agresywnego mężczyzny, udając kobietę, i zbliżają się do kobiety pod spodem.

A co się dzieje, gdy pojawia się kolejny duży samiec i zaczyna się potencjalny konflikt między tymi dużymi facetami, sneakersy zaczynają się z nią kojarzyć, z powodzeniem kojarzą się z kobietą, podczas gdy duży facet nawet nie jest tego świadomy.

NARRATOR: Sukces cross-dresserów jest tym bardziej imponujący, że kobiety często grają ciężko, co Roger Hanlon widział na własne oczy.

ROGER HANLON: Te kobiety są bardzo wybredny. Odrzucają 70 procent podejścia do krycia. Jednak odrzucają tylko 30 procent samców przebierających się w przebieranki. Więc ta sztuczka prowadzi ich do drzwi, że tak powiem, obok walczącego mężczyzny i zostają zaakceptowane przez kobietę.

Brzmi dla mnie jak ludzie. Wyjaśnij, dlaczego kobiety wybierają palantów, a nie zwykłych facetów z pieniędzmi. Jeśli faceci z pieniędzmi zbliżają się do kobiet, zostają pobici przez silniejszych mężczyzn z prawem zakazującym prostytucji. Wtedy jakiś facet po prostu uwiedzie i to działa. Może tak właśnie jesteśmy przygotowani.
@JimThio Myślę, że Cracked ma na to odpowiedź. http://www.cracked.com/article_18804_the-6-wrong-questions-men-love-to-ask-about-women.html


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...