Pytanie:
Dlaczego tak niewiele pokarmów jest niebieskich?
J.G.
2017-02-20 15:47:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Although blue foods exist, they're rare enough compared to other foods for food preparers to use blue plasters as a convention. The natural colour of a given food is due to pigments that have some biological origin. Is there any evolutionary reason why these are rarely blue?

Komentarze nie służą do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została [przeniesiona do czatu] (http://chat.stackexchange.com/rooms/54115/discussion-on-question-by-j-g-why-are-so-few-foods-blue).
Fascynujące badania sugerujące, że w niektórych kulturach ludzie dosłownie nie postrzegają niebieskiego: http://www.sciencealert.com/humans-couldn-t-even-see-the-colour-blue-until-modern-times-research-s Suggest
W tym [artykule z New York Timesa] (https://www.nytimes.com/interactive/2016/10/09/magazine/blue-food-coloring-mars-company.html?_r=0) omówiono trudności związane z pozyskiwaniem naturalnych niebieskie barwniki dla przemysłu spożywczego ... Jak dotąd najlepsze wyniki osiągają przy użyciu pigmentu [** fikocyjanina **] (https://en.wikipedia.org/wiki/Phycocyanin) za pośrednictwem „spiruliny” wytwarzanej z kynobakterii [Arthrospira ] (https://en.wikipedia.org/wiki/Arthrospira)
Obowiązkowy link George Carlin https://m.youtube.com/watch?v=l04dn8Msm-Y
Trzy odpowiedzi:
AliceD
2017-02-20 16:02:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Krótka odpowiedź
Kolor niebieski jest rzadki nie tylko w organizmach jadalnych - Kolor niebieski występuje rzadko zarówno w królestwach zwierząt, jak i roślin. U zwierząt niebieskie zabarwienie jest generowane przez strukturalne optyczne efekty świetlne, a nie przez kolorowe pigmenty. W kilku roślinach ubarwionych na niebiesko niebieski kolor jest generowany przez niebieski pigment, a mianowicie antocyjany. O ile wiem, przyczyna niedoboru niebieskich pigmentów pozostaje nieznana.

Informacje ogólne
Zdecydowana większość zwierząt nie jest w stanie wytwarzać niebieskich pigmentów, ale według NPR przyczyna wydaje się nieznana. W rzeczywistości żaden kręgowiec nie jest w stanie. Na przykład nawet jaskrawo niebieskie pawie pióra lub niebieskie oko nie zawierają niebieskiego pigmentu. Zamiast tego wszystkie polegają na kolorach strukturalnych , aby uzyskać niebieski. Kolory strukturalne są wynikiem właściwości fizycznych delikatnie ułożonych mikro- i nanostruktur.

Motyle błękitne morpho są wspaniałym przykładem wspaniałego niebieskiego koloru, jaki dają kolory strukturalne. Morphos ma 6-calową rozpiętość skrzydeł - z jednej strony matowy brąz, a druga żywy, odblaskowy niebieski. Motyle mają maleńkie przezroczyste struktury na powierzchni skrzydeł, które rozpraszają światło we właściwy sposób, nadając im intensywny niebieski kolor. Ale jeśli zmielisz skrzydła, pył - pozbawiony odblaskowych struktur pryzmatu - będzie wyglądał po prostu szaro lub brązowo.

Podobnie żaba z zatrutymi strzałkami jest niebieska z powodu irydiforów w jej skórze, które nie zawierają pigmentu, ale zamiast tego mają lustrzane płytki, które rozpraszają i odbijają niebieskie światło (źródło: By Bio).

morpho enter image description here
Morpho i żaba z zatrutą strzałką. źródła: Wikipedia & LJN Herpetology

Podobnie w Królestwie roślin mniej niż 10% z 280 000 gatunków roślin kwitnących ma niebieskie kwiaty. W rzeczywistości nie ma prawdziwego niebieskiego pigmentu w roślinach, a niebieski jest jeszcze rzadszy w liściach niż w kwiatach. Niebieskie odcienie roślin są również generowane przez sztuczki kwiatowe z pospolitymi czerwonymi pigmentami antocyjanów. Rośliny poprawiają lub modyfikują czerwone pigmenty antocyjanów, aby uzyskać niebieskie kwiaty, w tym zmiany pH i mieszanie pigmentów, cząsteczek i jonów. Te skomplikowane zmiany w połączeniu z odbitym światłem przez pigmenty tworzą niebieski odcień (źródło: Mother Nature Network).

Ale dlaczego niebieskie pigmenty są tak rzadkie, wydaje się być nieznane, o ile wiem ( MNN, NPR , Blogi naukowe)

Źródła
- MNN
- NPR
- Photobiology

Uwielbiam, gdy ktoś wyjaśnia coś tak złożonego w tak wdzięczny i łatwy do zrozumienia sposób. Dziękuję bardzo :)
tak niebieski * pigment * występuje rzadko w przyrodzie, ale występuje w nim mnóstwo niebieskiego światła (tak bardzo, że nazwaliśmy go naszą planetą). w ludzkiej technologii wydaje się, że jest dokładnie odwrotnie: niebieski pigment z minerałów był znany starożytnym cywilizacjom, podczas gdy (zimne) niebieskie światło zostało stworzone dopiero niedawno, po tym, jak przez dziesięciolecia mieliśmy czerwoną i zieloną luminescencję.
Rzeczy nie są niebieskie, ponieważ pochłaniają niebieski koniec widma. Większość roślin i zwierząt potrzebuje światła ultrafioletowego, które znajduje się na niebieskim końcu, aby przeprowadzić fotosyntezę żywności lub witaminy D. I odwrotnie, starają się nie piec ... więc mają tendencję do odbijania podczerwieni.
Czy rozpraszanie Rayleigha jest również powodem, dla którego woda z daleka wygląda na niebieską, ale z bliska lub w mniejszych dawkach jest czysta (a przynajmniej nie niebieska)?
Wydaje się, że jest to dobra odpowiedź, z wyjątkiem odniesień do rozpraszania Rayleigha. [Zabarwienie strukturalne] (https://en.wikipedia.org/wiki/Structural_coloration) wydaje się być właściwym terminem zbiorczym dla tego zjawiska, ale specyficzne fizyczne wyjaśnienia wydają się być głównie interferencją lub dyfrakcją cienkowarstwową. Żadne z odniesień w tej odpowiedzi nie wydaje się wspominać o rozpraszaniu Rayleigha i byłbym bardzo zaskoczony, gdyby rzeczywiście istniało zwierzę, którego ubarwienie można wyjaśnić rozpraszaniem Rayleigha.
Rozpraszanie @TylerH Rayleigha jest powodem, dla którego czyste niebo wydaje się niebieskie. Jeśli patrzysz na duży zbiornik wodny na zewnątrz w pogodny dzień, będzie on niebieski, częściowo dlatego, że odbija niebieskie światło z nieba, ale częściowo dlatego, że woda jest z natury niebieska. Naturalnie niebieski kolor wody nie jest jednak spowodowany rozpraszaniem Rayleigha, ale raczej pochłanianiem krótszych fal. Ta absorpcja jest jednak dość słaba, więc światło musi przejść przez wodę na dużą odległość, aby było to zauważalne. To jest powód, dla którego woda w szklance nie jest niebieska.
Chciałbym zakwestionować stwierdzenie, że mniej niż 10% roślin kwitnących ma niebieskie kwiaty, przynajmniej jeśli ograniczymy to do roślin o rzucających się w oczy kwiatach. W moim ogrodzie oraz w okolicznych górach i na pustyni niebieski wydaje się równie powszechny jak biały lub żółty i znacznie częściej niż czerwony / pomarańczowy.
Nie mam źródła ani wiedzy, aby to potwierdzić, ale włoska wiki bez źródła, że ​​biosynteza antocyjanów wymaga materiałów, które są wytwarzane w procesie fotosyntezy. Co więcej, wydaje się, że nawet rośliny wodne nie wytwarzają ich, ponieważ wymagana energia jest dość wysoka.
@theforestecologist hahaha, to świetny link: D Nie jestem pewien, czy znasz „gorące pytania”, ale to trafiło na gorącą listę. Pytania, na które odpowiedź otrzyma się w ciągu godziny, zostaną trochę zaopiniowane, a dodatkowe odpowiedzi pojawiają się w rozsądnym czasie, a algorytmy bota identyfikują je jako gorące pytanie. Przykładem jest Twoja [odpowiedź na błędy w łóżku] (http://biology.stackexchange.com/questions/56200/insect-identification-is-this-a-bedbug/56204#56204). Ponieważ tylko Ty na nie odpowiedziałeś, pytanie nie było gorące tak długo, jak to było. stąd #views, a tym samym ...
RadioLab napisało świetną historię na temat niedoboru błękitu w naturze. Http://www.radiolab.org/story/211213-sky-isnt-blue/
@AliceD dzięki za odpowiedzi komplement :). Po prostu podążając za przykładem innych liderów reprezentacji ..... Zawsze zastanawiałem się, dlaczego niektóre pytania * naprawdę * odniosły większy skutek niż inne; lista „gorących pytań” ma sens - dziękuję za wprowadzenie mnie w sposób działania gorącej listy. (Przy okazji, mój ostatni komentarz był tylko do śmiechu. Dałem +1 Twojej odpowiedzi, zanim zagłębiłem się w moją: p)
@theforestecologist Też się nad tym zastanawiałem. Zawsze było dla mnie niepokojące, że moją najwyższą głosowaną odpowiedzią było kilka zdań o promotorach, a moim drugim co do wielkości głosowaniem było to, że różne gatunki mają różne rozmiary genomu ...
Jeśli pamięć służy pamięci, artykuł Wikipedii o opalizowaniu (a jeśli nie, artykuł, do którego prowadzi bezpośrednio) zawiera wspaniały diagram ilustrujący mechanikę niebieskiego światła odbijanego od pawich piór, motyli i niebieskich oczu. Myślę, że taki diagram byłby dobrym uzupełnieniem tej odpowiedzi.
[Więcej z NPR na temat koloru niebieskiego] (http://www.radiolab.org/story/211213-sky-isnt-blue/).
Wszystko to rodzi oczywiste pytanie ewolucyjne: dlaczego w jednym z naszych oczu trzy różnokolorowe stożki dostrojone są tak, aby widzieć niebieski? To znaczy, dlaczego możemy *** widzieć *** niebieski niezależnie, jeśli w rzeczywistości nic *** nie jest *** niezależnie niebieskie? (OK, nie * nic *, ale nic z pozornej przewagi ewolucyjnej)
Podobne pytanie zadał kanał YouTube It's Ok to Be Smart: [Why Is Blue So Rare In Nature?] (Https://www.youtube.com/watch?v=3g246c6Bv58). Film zapewnia dobre efekty wizualne o niebieskich motylach (w tym rzadki przypadek prawdziwego niebieskiego pigmentu)!
theforestecologist
2017-02-21 02:38:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chociaż odpowiedź @ AliceD jest świetnym, prostym przykładem rzadkości błękitu w naszym naturalnym świecie, prawdopodobnie istnieje bardziej złożony / techniczny powód.

Krótka odpowiedź

Niebieskie światło było najdłuższą dostępną długością fali światła dla wczesnych roślin rosnących pod wodą, co prawdopodobnie doprowadziło do początkowego rozwoju / ewolucji fotosyntemów zależnych od chlorofilu, wciąż obserwowanych u współczesnych roślin. Niebieskie światło jest najbardziej dostępnym i najbardziej wysokoenergetycznym światłem, które dociera do roślin, dlatego też rośliny nie mają powodu, aby nie wykorzystywać tego obfitego, wysokoenergetycznego światła do fotosyntezy.

Różne pigmenty pochłaniają światło o różnej długości, więc najlepiej byłoby, gdyby rośliny zawierały pigmenty, które pochłaniają najwięcej dostępnego światła. Dzieje się tak, ponieważ zarówno chlorofil a i b pochłaniają głównie światło niebieskie. (Absorpcja czerwonego światła prawdopodobnie wyewoluowała, gdy rośliny przeniosły się na lądzie ze względu na wyższą wydajność).

Pigmenty wyglądają tak, jakby kolor nie był absorbowany (tj. wyglądają jak każda długość fali światła, którą odbijają). Ponieważ niebieski pigment odbijałby większość światła, z którego korzystają nowoczesne rośliny w swoich fotosystemach, w których pośredniczy chlorofil, niebieskie pigmenty pozostają rzadkością w roślinach.

 • Organizmy fotosyntetyzujące nie pozostałyby konkurencyjne, gdyby nie absorbowały łatwo dostępnego, wysokoenergetycznego światła niebieskiego, a zatem ewolucja prawdopodobnie bardzo rzadko faworyzowała wytwarzanie (lub propogaiton) niebieskich pigmentów.

Długa odpowiedź

Transmisja atmosferyczna

Jak na tej stronie z Uniwersytet Stanowy Humboldta pokazuje, że niebieskie i zielone światło przedostaje się przez atmosferę na powierzchnię ziemi lepiej niż prawie wszystkie inne długości fal światła:

transmisja ma miejsce, gdy energia elektromagnetyczna jest w stanie przejść przez atmosferę i dotrzeć do powierzchnia. Widzialne światło, w większości przechodzi (jest przepuszczane) przez atmosferę.

enter image description here

Oznacza to, że niebieskie i zielone światło to najbardziej dostępne długości fal światła.

 • Zwróć uwagę, że po kolorze niebieskim / zielonym znajduje się reszta widma widzialnego i NIR (bliska podczerwień).

 • Należy również zauważyć, że duża część ultrafioletu jest w dużej mierze pochłaniana przez gazy atmosferyczne (głównie ozon), a zatem jest słabo przenoszona.

Właściwości fal

Ważne jest, aby zrozumieć, że (z U. Wisconsin):

Bardziej energetyczne fale mają krótsze długości, podczas gdy mniej energetyczne fale mają dłuższe.

https://9-4fordham.wikispaces.com/file/view/em_spectrum.jpg/244287321/em_spectrum.jpg

W rezultacie światło niebieskie (będące najdłuższą dostępną długością fali światła o najwyższej energii) wydaje się być optymalną długością fali światła do fotosyntezy .

 • Pamiętaj, że chociaż dostępne światło UV jest bardziej energetyczne i może zasilać fotosyntezę, często jest też odrobinę energetyczny i może powodować uszkodzenie komórek. Dlatego często najlepiej jest, aby organizmy odbijały promieniowanie UV.

 • Więcej informacji o fizyce stojącej za energią świetlną można znaleźć tutaj.

Fotosynteza

Organizmy fotosyntetyzujące zawierają pigmenty (zwykle chlorofile na bazie hemu / porfiryny i różne karotenoidy), które pochłaniają energię światła. Zasadniczo energia z fotonu światła podnosi absorbujący pigment do wyższego stanu energii (zwanego stanem wzbudzonym ), a następnie pigment uwalnia tę niestabilną energię, aby powrócić do stanu podstawowego - ten nadmiar energia jest tym, co napędza biochemiczne reakcje fotosyntezy. Zobacz tutaj, aby uzyskać więcej informacji.

Oto dwa przykładowe wykresy (z tutaj i tutaj) przedstawiające widmo absorpcji typowych pigmenty roślinne:

Photosynthesis

Jak widać, rośliny wyewoluowały, aby mieć pigmenty, które pochłaniają głównie światło niebieskie (po którym następuje światło czerwone). Te pigmenty odbijają zielone światło i dlatego wydają się zielone.

 • Obecność niebieskich pigmentów (tj. takich, które odbijają bardzo obfite niebieskie światło) z drugiej strony, byłaby bezpośrednim przeciwieństwem tych wysiłków fotosyntetyzujących. W rezultacie niebieskie pigmenty pozostają rzadkie w organizmach fotosyntetycznych zasilanych głównie przez fotosystemy napędzane chlorofilem.

Jednak wiele źródeł (np. Mae et al. 2000 , Brins et al. 2000 i tutaj) sugerują, że chociaż rośliny absorbują więcej światła niebieskiego niż inne długości fal, najbardziej wydajna fotosynteza nie zachodzi przy użyciu światła niebieskiego. Zamiast tego czerwone światło zapewnia najwyższą wydajność fotosyntezy.

 • Jednym z powodów, dla których odkryli (w tym przypadku Brins i wsp.) było to, że ksantofile rozpraszały nadmiar energii związanej ze światłem niebieskim, powodując spadek szybkości fotosyntezy w świetle niebieskim.

 • Ta strona NIH sugeruje, że wysokoenergetyczne światło nie jest nawet potrzebne roślinom:

  Chlorofil a pochłania również światło o dyskretnych długościach fal krótszych niż 680 nm (patrz rysunek 16-37b). Taka absorpcja podnosi cząsteczkę do jednego z kilku wyższych stanów wzbudzonych, które rozpadają się w ciągu 10 -12 sekund (1 pikosekunda, ps) do pierwszego stanu wzbudzonego P *, z utratą dodatkowej energii w postaci ciepła. Fotochemiczna separacja ładunku zachodzi tylko od pierwszego stanu wzbudzonego chlorofilu a, P * w centrum reakcji. Oznacza to, że wydajność kwantowa - ilość fotosyntezy przypadająca na zaabsorbowany foton - jest taka sama dla wszystkich długości fal światła widzialnego krótszych niż 680 nm.

Jednak wszystko to może pójść na marne, ponieważ rośliny mają dostęp do wystarczającej ilości światła słonecznego. Ponownie ze strony NIH:

Jednak nawet przy maksymalnym natężeniu światła napotkanym przez organizmy fotosyntetyzujące (tropikalne słońce w południe, ≈1,2 × 10 20 fotonów / m2 / s), każdy ośrodek reakcji chlorofil a pochłania około jednego fotonu na sekundę, co nie wystarcza do wspomagania fotosyntezy wystarczającej na potrzeby rośliny. Aby zwiększyć efektywność fotosyntezy, szczególnie przy bardziej typowych natężeniach światła, organizmy wykorzystują dodatkowe pigmenty pochłaniające światło.

Innymi słowy, rośliny nie są w pełni wydajne fotosyntetycznie i zazwyczaj nie wykorzystują wszystkich dostępnego dla nich światła. Z Wikipedia:

Fotosynteza zwiększa się liniowo wraz z natężeniem światła przy niskim natężeniu, ale przy wyższym już tak nie jest (patrz krzywa fotosynteza-irradiancja). Powyżej około 10 000 luksów lub ~ 100 watów / metr kwadratowy wskaźnik nie rośnie. Zatem większość roślin może wykorzystywać tylko ~ 10% pełnego natężenia światła słonecznego w środku dnia.

enter image description here

Podsumowując:

 • Niebieskie i zielone światło to najbardziej dostępne długości fal światła.
 • Niebieskie światło jest najbardziej energochłonną spośród długości fal światła o wysokiej dostępności.
 • Pigmenty roślinne pochłaniają głównie światło niebieskie
 • ALE rośliny niekoniecznie potrzebują wysokiej energii światła niebieskiego do wydajnej fotosyntezy.

Więc co daje? ...

Ewolucja

Biorąc pod uwagę to wszystko, pozostaje pytanie : dlaczego pochłaniają głównie światło niebieskie, a nie zielone?

Odpowiedź, choć wciąż nieco przypuszczalna, jest prawdopodobnie związana z dostępnością światła wczesnych roślin. Wczesne rośliny ewoluowały, jak wszystkie inne formy życia, pod wodą.

Okazuje się, że podobnie jak zmienność w przepuszczalności różnych długości fal światła przez atmosferę, pewne długości fal światła są bardziej zdolne do penetracji głębszych głębin wody. Niebieskie światło zwykle przenosi się na głębsze głębokości niż wszystkie inne widzialne długości fal światła. Dlatego najwcześniejsze rośliny wyewoluowały, aby skoncentrować się na absorbowaniu tej części widma EM.

https://disc.sci.gsfc.nasa.gov/education-and-outreach/additional/science-focus/ocean-color/images/spectral_light_absorption.gif

Jednak zauważysz, że zielone światło również przenika stosunkowo głęboko. Obecne zrozumienie jest takie, że najwcześniejsze organizmy fotosyntetyzujące były archeonami wodnymi i (w oparciu o współczesne przykłady tych starożytnych organizmów) te archeony używały bakteriorhopsyny do pochłaniania większości zielonego światła.

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/Biology/imgbio/plantblack.gif

Wczesne rośliny rosły poniżej tych purpurowych prokariotów produkujących bakterioropsynę i musiały używać dowolnego światła, jakie tylko mogły uzyskać. W rezultacie system chlorofilu rozwinął się w roślinach, aby wykorzystywać dostępne im światło. Innymi słowy, w oparciu o głębszą zdolność penetracji światła niebieskiego / zielonego i utratę dostępności zielonego światła dla pelagicznych prokariotów powyżej, rośliny wyewoluowały fotosystem do pochłaniania głównie w niebieskim spektrum, ponieważ było to najlepiej dostępne światło do nich .

Dlaczego więc rośliny nie wyewoluowały do ​​używania zielonego światła po przemieszczaniu się / ewolucji na lądzie? Jak wspomniano powyżej, rośliny są strasznie nieefektywne i nie mogą wykorzystać całego dostępnego światła. W rezultacie prawdopodobnie nie ma przewagi konkurencyjnej, aby rozwinąć drastycznie inny fotosystem (tj. Obejmujący pigmenty pochłaniające zieleń). Dlatego rośliny na ziemi nadal pochłaniają niebieskie światło i odbijają zielone, a niebieska pigmentacja pozostaje rzadkością w naszym świecie.

 • Rośliny prawdopodobnie wyewoluowały do ​​produkcji antocyjanów (barwników odpowiedzialnych za czerwienie / błękity / fiolety przypisywane jagodom i fiołkom) z powodów innych niż fotosynteza - np. przyciąganie , Ochrona przed promieniowaniem UV, a nawet ochrona przed roślinożercami. Przykłady można znaleźć tutaj, tutaj i tutaj.

A co z organizmami innymi niż rośliny?

Według Wikipedii:

 • Karotenoidy to najpowszechniejsza grupa pigmentów występujących w naturze, w tym u zwierząt.
 • Kompleksy karotenoprotein są odpowiedzialne za różne kolory (czerwony, fioletowy, niebieski, zielony itp.)
 • Zwierzęta nie są zdolne do wytwarzania własnych karotenoidów i dlatego polegają na roślinach do produkcji tych pigmentów .

Innymi słowy, większość pigmentów nie - organizmy roślinne pochodzą bezpośrednio lub biochemicznie z diety organizmu. Bez bezpośredniego spożycia niebieskich pigmentów chemikalia te są niedostępne lub biochemicznie kosztowne w produkcji (patrz Skorupianina). W rezultacie niebieskie pigmenty są również rzadkością u zwierząt.

Chociaż, jak wskazują źródła AliceD, nadal nie w pełni rozumiemy, dlaczego zwierzęta nie wytwarzają więcej niebieskich pigmentów.

To dobrze, jeśli chodzi o fotosyntezę, ale pigmenty niebieskie (od fioletu do ultrafioletu) są dość powszechne w owocach i kwiatach. Można spekulować, że dzieje się tak, ponieważ kwiaty i (dojrzałe) owoce wyewoluowały, by być widocznymi dla zapylaczy lub zwierząt, które jedzą owoce i w ten sposób rozrzucają nasiona. Kwiaty zielone są rzadkie i chociaż niedojrzałe owoce są zielone, owoce dojrzałe rzadko. Do tego stopnia, że ​​„zielony” stał się synonimem niedojrzałości :-)
@jamesqf Dokładnie tak. Zobacz mój punkt (i powiązane linki) o antrocyjanach. Jednak jest to wyjaśnienie dla * dlaczego * mamy * jakiekolwiek * niebieskie jedzenie: str. Reszta mojej odpowiedzi dotyczy tego, dlaczego prawdopodobnie nie mamy * więcej * niebieskich pigmentów w organizmach!
Nie rozumiem, gdzie dokładnie mówisz ** cokolwiek ** o * Dlaczego tak mało potraw jest niebieskich? *
@J.Manuel: Nasza żywność składa się ze zwierząt i roślin. Ta odpowiedź jest ogromnym wyjaśnieniem, dlaczego zwierzęta i rośliny nie są niebieskie. Czego jeszcze chcesz?
@LightnessRacesinOrbit Zapomnij o świecie przyrody. Niebieskie pokarmy są mniej powszechne niż większość innych. Nawet w przetworzonej żywności. Niebieski sok prawdopodobnie zostanie pomylony z jakimś detergentem, a nie z soczystym napojem. Powodem jest to, że ludzie będą unikać niebieskiego posiłku, dopóki nie okaże się, że jest bezpieczny
@J.Manuel: A jak myślisz, dlaczego tak jest? Zgadza się - ponieważ zwierzęta i rośliny zwykle nie są niebieskie! W końcu wszystko do tego wraca.
Czy możemy otrzymać krótszą, krótką odpowiedź?
@Nikana Rośliny ewoluowały w warunkach przeważnie niebieskiego światła, co doprowadziło je do opracowania fotosystemów wykorzystujących pigment pochłaniający głównie światło niebieskie. Kiedy przeniosły się na ląd, było wystarczająco dużo (często za dużo) niebieskiego światła o wysokiej energii (a także innych długości fal), aby kiedykolwiek wymusić rozwój nowych pigmentów, aby stać się bardziej konkurencyjnymi. Nawet gdyby rośliny dodawały nowe pigmenty, prawdopodobnie nie ewoluowałyby, aby dodawać więcej niebieskiego pigmentu b / c, co zmniejszyłoby ich zdolność do fotosyntezy przy użyciu ich obecnego fotosystemu, w którym pośredniczy chlorofil.
Więc… „Ponieważ niebieski jest najbardziej energetyczną dostępną dla nich falą, rośliny ewoluowały tak, aby absorbować promieniowanie niebieskie, a zatem odbijać jak najmniej niebieskiego. Nie można zobaczyć niebieskiego światła pochodzącego z rośliny, ponieważ rośliny jedzą światło niebieskie. " Czy to z grubsza prawda?
@J. Manuel: Wręcz przeciwnie, wielu ludzi pije (ciemne) soki z niebieskich winogron i jagód.
Wielka szczegółowa dyskusja, ale konkluzja…? Wygląda na to, że wszystkie te rzeczy związane z fotosyntezą mogłyby, jeśli w ogóle, sprzyjać roślinom, które nadal mogą w pewnym stopniu korzystać z zielonkawego światła otoczenia pod baldachimem lasu. Zwłaszcza, że, jak powiedziałeś, rośliny, które są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, i tak są w zasadzie wolni od zmartwień, stąd nie ma rzeczywistej kary ewolucyjnej.
@NikanaReklawyks Najkrótszą odpowiedzią, jaką przychodzi mi do głowy, jest „TL; DR: Jeśli nie masz możliwości, by przeczytać mniej więcej ćwierć strony tekstu w ciągu 15 sekund, nie dowiesz się ciekawych rzeczy na dany temat”.
Dołączyłem tylko po to, żeby to zagłosować. Cudownie przystępna odpowiedź.
Ta odpowiedź sprawia, że ​​zastanawiam się, jak gdyby ludzie odkryli jadalną roślinę na innej planecie, która wyewoluowała niebieskie pigmenty, wyhodowali ją na Ziemi i włączyli do naszej diety, jak mógłby się zmienić nasz wygląd!
Jestem zdezorientowany twierdzeniem @theforestecologist's, że „Niebieskie światło było najdłuższą dostępną długością fali światła dla wczesnych roślin rosnących pod wodą”. Nie jestem ekspertem, ale kilka razy słyszałem (i czytałem w Wikipedii [Colour of Water] (https://en.wikipedia.org/wiki/Color_of_water)), że woda jest niebieska, ponieważ pochłania czerwono-pomarańczowy , żółte i zielone długości fal światła oraz * odbija * niebieskie i fioletowe długości fal. Co wydaje się sugerować, że niebieski był najmniejszą długością fali dostępną dla roślin rosnących pod wodą.
@Elise van Looij Myślę, że twoje zamieszanie wynika z myślenia o wodzie jako o pojedynczej masie (tj. O gigantycznym lustrze), zamiast myśleć o niej jako o grupie cząsteczek. Każda cząsteczka absorbuje wymienione przez Ciebie kolory, ale najmniej efektywnie pochłaniają one światło niebieskie, w wyniku czego odbijają między sobą światło niebieskie. Innymi słowy, cząsteczki wody działają jak masywna sieć miniaturowych zwierciadeł, które nieustannie przepuszczają kolor, aż wystarczająca liczba cząsteczek powoli pochłonie światło (jest to głębia bez światła). Aby uzyskać więcej informacji, zobacz [tutaj] (https://www.dartmouth.edu/~etrnsfer/water.htm)
Jeśli napotkasz jakąkolwiek dalszą wiedzę na temat tego, „dlaczego zwierzęta nie wytwarzają więcej niebieskich pigmentów”, zaktualizuj odpowiedź, głębia i szczegóły tej odpowiedzi są naprawdę świetne.
rumtscho
2017-02-20 23:32:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie chodzi o to, że nie ma niebieskich potraw, ale o to, że język angielski nie lubi nazywać żywności „niebieską”.

Nie ma naturalnych granic między „kolorami” w przestrzeni kolorów, wszystkie kolory, które nazywamy (i uczymy się rozróżniać), są zdefiniowane kulturowo. Dlatego ważną rzeczą do rozpoznania jest to, że kolor, który ktoś nazywa „niebieskim”, można nazwać „fioletowym”, „czerwonym”, „bordowym”, „zielonym” lub czymś innym.

Mając to na uwadze, możemy przyjrzeć się żywności. Pokarmy pochodzenia zwierzęcego zawierają białko, a gotowane białko jest zwykle bladoszarą mazią (chociaż pożywka gotowana w mięśniach nadal ma czerwonawy kolor). Jednym z rzadkich przykładów są jajka z niebieskimi skorupkami. U roślin w zasadzie wszystkie zjadane przez nas liście są zabarwione chlorofilem. Więc są poza równaniem.

Inne części roślin, zwłaszcza owoce, są zwykle zabarwione jedną z kilku innych grup pigmentów. A główna grupa tych pigmentów, antocyjany, ma barwę od niebieskiej przez purpurową do czerwonej (zmieniają się również wraz z pH). Tak więc mnóstwo produktów spożywczych ma nieco fioletowo-niebieski kolor, aw innych językach jest również nazywane „niebieskimi”. Śliwki, bakłażany, czerwone winogrona, czerwona kapusta i wiele jagód to dobre przykłady. Następnie masz kilka roślin, które są w wielu kolorach, ale główne odmiany nie są niebieskie - pierwsze przychodzą na myśl ziemniaki i kukurydza.

Inne odcienie niebieskiego są mniej powszechne tylko dlatego, że nie są pokryte przez główne grupy pigmentów, ale jeśli zejdziesz do poziomu odcienia, to „błękit królewski” jest tylko jednym z wielu na widmo, którego brakuje. Należy również zauważyć, że nadal istnieją rośliny, które mają inne odcienie niebieskiego i są konsumowane, po prostu nie są powszechnie uważane za „żywność”. Lawenda, chicoree, goryczka i bratki mają niebieskie kwiaty w różnych odcieniach i są tradycyjnie używane w przepisach.

Nie ma więc specjalnego powodu ewolucyjnego, dla którego rośliny lub zwierzęta nie powinny być niebieskie - wiele z nich jest niebieskich, a niektóre z nich jemy. Jest to po prostu kulturowy lub językowy trend dla osób mówiących po angielsku, aby nie postrzegać swojego jedzenia jako niebieskiego.

Wiedziałem, że ktoś odpowie lub skomentuje z pewnym zadowolonym z siebie twierdzeniem, że wszystkie kolory to całkowicie subiektywne etykiety. W rzeczywistości to nie ma znaczenia.
@MilesRout Nie rozumiem twojego komentarza - co nie ma znaczenia?
To, co po angielsku nazywamy „niebieskim”. Myślisz (słusznie lub nie), że nie stosujemy niebieskiego do niektórych rzeczy, które Twoim zdaniem są w rzeczywistości niebieskie, nie ma związku z pytaniem.
@MilesRout Pytanie brzmi: „dlaczego jest tak mało pokarmów, które są niebieskie”. Jeśli jest wiele produktów, które są niebieskie, nie ma sensu szukać powodów. A moja odpowiedź mówi, że tak jest - nie brakuje niebieskiej żywności.
@rumtscho Ale * nie ma * wielu produktów spożywczych, które są niebieskie.
@MilesRout tam są - odpowiedź wymienia je. Po prostu nie są istotne, kiedy ludzie próbują o nich myśleć. Jeśli tak, odpowiem na pytanie „dlaczego wydaje się, że jest tak mało niebieskiej żywności”, które lepiej pasuje do sytuacji PO niż dosłowne sformułowanie pytania.
@rumtscho Nie, nie ma. Zawiera listę produktów w kolorach takich jak fioletowy i różowy i twierdzi, że są naprawdę niebieskie. Ale tak nie jest.
@MilesRout Spójrz na przykład na to: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Close_up_grapes.jpg. Wyciąłem winogrono z tego zdjęcia, poszedłem do narzędzia do tworzenia palety kolorów i wybrałem z niego kolory. Wszystkie były oparte na kolorze niebieskim (składowa barwy w modelu HSV wynosiła od 216 do 220), nazwałbym je niebiesko-szarymi, gdy są postrzegane tylko jako kolory. Dlatego twierdzę, że te potrawy są niebieskie - ponieważ kiedy je fotografujesz lub malujesz, reprezentujący je kolor jest niebieski. Język może nazywać je „czerwonymi winogronami”, ale to nie czyni ich czerwonymi bardziej niż zielona małpa.
@rumtscho są wyraźnie fioletowe.
Dlaczego jest stosunkowo niewiele produktów spożywczych, które odbijają światło w zakresie długości fal 450–495 nm?
Zgadzam się z krytykami: to nie ma nic wspólnego z językiem. Po angielsku jedzenie nie jest nazywane niebieskim, ponieważ _ nie jest_ naprawdę niebieskie. Winogrona (takie jak jagody) z zewnątrz wyglądają na niebieskie, ale to tylko „zakurzona” powierzchnia; to, co faktycznie jesz / pijesz po umyciu / obróbce, nie jest niebieskie. Nazwanie produktów, które wymieniłeś jako niebieskie (a także niektórych, które _ są_ nazywane niebieskimi, w szczególności ser pleśniowy, który nie jest tak naprawdę niebieski) byłoby tak samo niedokładne, jak nazwanie marchwi żółtą. Fizycznie rzecz biorąc, różnica odcieni między żółtym a pomarańczowym jest znacznie mniejsza niż różnica między fioletem a niebieskim.
@rumtscho: Winogrona występują w wielu kolorach: fioletowym / niebieskim, czerwonym, zielonym, żółtym i być może w innych. Podobnie przychodzi na myśl wiele innych owoców - śliwki, czarne jagody i morwy - z których przynajmniej niektóre są niebieskie. A dla tych, które rosną na niebiesko, „zakurzona powierzchnia” nie jest ważniejsza niż fakt, że niektóre niebieskie zwierzęta wytwarzają swój kolor poprzez manipulacje strukturalne, a nie pigment. Nadal wyglądają na niebiesko, kiedy je wybieram :-)
Debatowanie nad semantyką słowa „niebieski” jest czymś, czego oczekiwałbym od moich kolegów pedantycznych użytkowników SO, ale @rumtscho, mnie zaskakujesz.
Jest to całkiem możliwe, że jest to niewłaściwe podejście, ponieważ jest prawdopodobne, że jeden z wpływów na języki, które miały słowo to, co po angielsku jest „niebieskie” poprzez spektrum, do tego, co w języku angielskim jest „zielone”, czasami zmienia się, aby je rozróżnić zielony jest tak powszechny w przyrodzie, w tym w żywności, a niebieski jest tak rzadki.
To, co nazywamy to w języku angielskim, nie ma znaczenia. Na tym świecie jest tylko kilka naturalnie występujących, jadalnych rzeczy, które większość ludzi uznałaby za kolor, który anglojęzyczni nazywają „niebieskim”.
@rumtscho Nawet jeśli przyjmiemy twoje stanowisko w sprawie semantyki słowa „niebieski”, nie jest to tak naprawdę odpowiedź na pytanie, które w tym nowym ujęciu byłoby zadane jako „Dlaczego jest tak mało produktów spożywczych o kolorach, które mieszczą się w tej części widmo VL, do którego OP tak zwyczajnie używał słowa „niebieski”? "
@DanHenderson i inne - uważam, że pokarmy, które mieszczą się w tej części spektrum, wcale nie są „nieliczne”.
Chodziło mi o to, że kiedy OP powiedział „niebieski”, w rzeczywistości odnosiło się do określonego podzbioru kolorów, które można nazwać „niebieskim”, i że ten podzbiór wyklucza większość twoich przykładów. Twoja odpowiedź nie jest nieprawidłowa, ale jest ujęta w ramy twojego szerokiego zastosowania słowa „niebieski”, które, jak jestem pewien, możesz rozpoznać, nie jest tym samym, o co w rzeczywistości pyta OP.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...