Pytanie:
Ptak wodny, który może wystartować pionowo z wody?
Johnny
2018-01-11 18:14:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli spojrzysz na startujące kaczki, odlatują one pod dość płaskim kątem, zwiększając prędkość, zanim w końcu osiągną wysokość. Wydaje się, że uniesienie się wysoko w powietrze wymaga sporej odległości.

Ale to prowadzi do pytania. Czy są ptaki wodne, które siedząc na wodzie, startują pod bardziej pionowym kątem bez długiego rozbiegu?

Najlepsze, o których przychodzi mi do głowy, to flamingi, które oszukują, stawiając stopy na ziemi , na płytkich wodach. Niektóre ptaki nurkują w wodzie, chwytają rybę, a następnie odlatują pod dużym kątem, ale to trochę różni się od siedzenia na wodzie i startu.

Wiele ptaków jest w stanie wykonać pionowy lub prawie pionowy start, na suchym podłożu. Czy jakieś ptaki mogą to zrobić siedząc na wodzie?

Myślę, że to pytanie otrzymuje nieodpowiednie głosy zamykające. W tej kwestii nie ma nic opiniotwórczego.
Szkoda, że ​​określasz „siedzenie na wodzie”; to ogranicza go do ptaków wodnych. Zimorodek może wyjść z wody prawie pionowo.
@anongoodnurse Dzięki za twój głos przeciw, to staje się tradycją.
Och, pułapki komentowania! To nie jest tradycja; to dość aroganckie założenie. Od czasu do czasu oceniam Cię negatywnie i tylko wtedy, gdy udzielisz złej odpowiedzi, takiej jak ta, którą usunąłeś wczoraj (?) Lub dzień wcześniej.
Nie było nawet blisko bycia złą odpowiedzią, tak samo jak ta nie jest. Problem z tym pytaniem ponownie polega na tym, że PO nie był wystarczająco jasny i niejednoznaczny. W każdym razie usunąłem go z powodu komentarza OP. I dzięki za * „arogancki” *.
Wymówki, wymówki.
Dwa odpowiedzi:
bshane
2018-01-19 16:52:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tak. W tym filmie można zobaczyć, jak kaczka startuje prawie pionowo z powierzchni wody. Zobacz, jak startuje pierwsza kaczka (od około 0:08). Natychmiast po starcie kaczka ma bardzo niską prędkość poziomą i pracuje nad zwiększeniem prędkości poprzez połączenie trzepotania i pionowego uderzania ogonem. Cały proces wygląda następująco:

Pokonanie 1: Kaczka gwałtownie startuje. Oba skrzydła uderzają raz o powierzchnię wody, aby wykorzystać dodatkowy opór, jaki zapewnia woda w porównaniu z powietrzem. Kaczka przypuszczalnie również naciska na wodę stopami pod powierzchnią, aby uzyskać dodatkową siłę nośną, ale nie jest to widoczne.

Uderzenie 2: Na początku drugiego uderzenia ciało kaczki jest z dala od wody, ale stopy zasłonięte przez bryzg.

Pokonanie 3: Cała kaczka jest wolna od wody i nabiera pewnej prędkości poziomej. Temu uderzeniu skrzydeł towarzyszy wyraźny pionowy ruch ogona.

Uderzenie o 4: kaczka nadal przyspiesza w poziomie, trzymając się z dala od wody.

Ponieważ kaczka zbliża się pionowo nad powierzchnią wody i pozostanie w powietrzu po tym czasie, zdefiniowałbym start jako pionowy, a następny lot jako przejście do normalnego, prawie poziomego lotu kaczki. Podobne starty rybitw można zobaczyć na tym filmie (ale zaczynając od nurkowania pod powierzchnią wody, patrz od około 1:02).

Ogólnie rzecz biorąc, wiele ptaków wodnych może wystartować pionowo z powierzchni wody, bez konieczności rozbiegu. Na ogół wystarczy stanąć twarzą do wiatru i rozwinąć skrzydła. Jeśli powierzchnia morza jest w zasadzie nieruchoma, ale jest wiatr, wówczas każda różnica prędkości między powietrzem a wodą może zostać wykorzystana do wytworzenia siły nośnej.

Jeśli nie ma efektywnego wiatru (tj. woda i powietrze poruszają się z tą samą prędkością), ptaki muszą generować siłę nośną do startu, wydatkując energię. Niektóre gatunki mogą to zrobić, ale staje się to trudniejsze wraz ze wzrostem masy ciała i obciążeniem skrzydeł. Osobiście obserwowałem młode fregaty (gatunek, który na ogół waży około 1 kg, ale ma bardzo małe obciążenie skrzydeł) unoszący się pionowo z powierzchni wody w bezwietrzny dzień. Zauważ, że fregaty normalnie nie lądowałyby na wodzie (ich pióra nie są wodoodporne), a próba lądowania w wodzie wydaje się być zabawą ze strony nieletniego.

Uwielbiam, że zwracasz się do ptaków wodnych. Głosowałbym za tobą, ale twój film nie potwierdza twojego oświadczenia na ten temat. Może jakąś literaturę lub inny film? Pytanie brzmi: „Czy jakikolwiek ptak może osiągnąć pionowy lub prawie pionowy rzut siedząc na wodzie?” Istnieją ptaki, które mogą wychodzić z wody w kierunku pionowym / prawie pionowym: na przykład zimorodki i pingwiny. Ale nie zaczynają od siedzenia na wodzie.
@anongoodnurse the OP zadał pytanie w dwóch formach - tej, którą podkreślasz, i łagodniejszej „Czy są ptaki wodne, które siedząc na wodzie, startują pod bardziej pionowym kątem bez długiego rozbiegu?”. Film jednoznacznie odpowiada wersji `` miękkiej '', a jeśli oderwanie jest zdefiniowane jako czynność wzbicia się w powietrze, po tym jak nastąpiłby ciągły lot (jak w mojej definicji), to uważam, że odpowiada również wersji zaznaczyłeś.
user24284
2018-01-18 16:16:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Odpowiedź na Twoje pytanie ( „czy są ptaki wodne, które startują pod bardziej pionowym kątem?” ) jest prawdopodobnie taka: nie .

Wyjaśnienie jest dość proste: na lądzie kończyny tylne zapewniają główną siłę do pionowego startu, podczas gdy skrzydła (przednie), oczywiście niezbędne do kontynuowania ruchu generowanego przez tylne kończyny, nie są głównym przyspieszaczem startu.

Według Earls (2000), który badał start u niektórych gatunków:

Tylne kończyny S. vulgaris i C. coturnix wytwarza podstawowe przyspieszenie startu. Skrzydła działają albo po tym, jak kończyny tylne przestają wytwarzać siłę ( S. vulgaris ) lub podczas działania kończyny tylnej ( C. coturnix ), ale u obu gatunków zapewniają tylko 10–15% całkowitej prędkości startu. (moje podkreślenie)

Również w odniesieniu do ekstrapolacji wniosku na inne gatunki (idem):

Porównanie z jednym innym gatunkiem ptaków, w którym kinematyka startu zostały zarejestrowane ( Columba livia ) sugeruje, że może to być powszechny wzór dla żywych ptaków.

Teraz problem staje się jasny: siedząc na wodzie ptak wodny nie może używać tylnych kończyn do przyspieszenia startu. Musi używać tylko skrzydeł.

Wtedy możemy założyć, że użycie skrzydeł do zapewnienia 100% przyspieszenia podczas startu pionowego jest:

  1. Energetycznie kosztowne, lub
  2. Fizycznie niemożliwe dla ptaka * .

* Kiedy mówię fizycznie niemożliwe , nie sugeruję, że to jest „niemożliwe zgodnie z prawami fizyki” ... Mówię tylko, że ptak nie ma wystarczającej siły.


Źródło: Earls, Kathleen, KINEMATYKA I MECHANIKA STARTU ZIEMI W STARLING STURNIS VULGARIS I QUAIL COTURNIX COTURNIX. The Journal of Experimental Biology 203, 725–739 (2000)

Oparcie odpowiedzi na twierdzeniu, że „może to być powszechny wzorzec dla żywych ptaków” jest niejasne.
Cytuję tylko artykuł.
Jaki komentarz usunąłem?
Nadal tam jest! A ja to powiedziałem, ponieważ zlekceważyłeś moją drugą odpowiedź, która nie była złą odpowiedzią, a teraz ta następnego dnia… dlatego napisałem „tradycję”.
Ach, złe miejsce. Dziwnie publikować to pod pytaniem. W każdym razie, czy myślisz, że wszystkie Twoje odpowiedzi to klejnoty? Oni nie są. A dwa głosy przeciw w ciągu trzech dni to nie tradycja. Właściwie popieram twoje dobre odpowiedzi! Ale jeśli masz problem z uwierzeniem w to, proponuję zabrać to do modów.
Czy zdałeś sobie sprawę, że OP pytał o ptaki wodne i oparłeś swoją odpowiedź na ... artykule o * szpakach i przepiórkach *?
@anongoodnurse Och, zastępcze zażenowanie ... oczywiście, że tak! O to właśnie chodzi w mojej odpowiedzi: wyjaśniam mechanikę lotu ptaków na ** lądzie **, pokazując, że nie mogą zrobić tego samego na wodzie. Teraz widzę, że nawet nie zrozumiałeś mojej odpowiedzi ... Myślałem, że byłeś mądrzejszy. PS: nie trzeba oznaczać tego komentarza, przenosić go do modów czy cokolwiek, bo już usunąłem swoje konto (jutro zostanie usunięte).
Jak możesz założyć, że ptaki wodne tak bardzo potrzebują nóg do podnoszenia? To mój punkt. Mogłeś przynajmniej znaleźć artykuł o inicjacji lotu gatunku wodnego, a nie szpaka, na miłość boską. I jestem zdecydowanie mądrzejszy niż myślisz. Mam nadzieję, że nie odchodzisz z powodu moich kilku głosów przeciw. Mam nadzieję, że to coś więcej.
Nie wierzę, że to zła odpowiedź. Jest to trochę założeniowe, ale podkreśla kilka przydatnych faktów, aby sformułować wiarygodną hipotezę.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...